• Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Twitter Icon

Copyright © 2013-2018, Ing. Daniela Schmiedbergerová

  • Daniela Schmiedbergerová

Proč (ne)kupovat handmade

Aktualizace: 7. říj 2018Boom nakupování levného zboží na vietnamských tržnicích už naštěstí v posledních letech opadává. Stále více Čechů si pravděpodobně začíná uvědomovat, že slova „extrémně levné“ a „kvalitní“ většinou nejdou dohromady.

Nikdo z nás asi netouží po hodinkách za 40 Kč, které po měsíci přestanou jít, přičemž mezitím ještě stihnou na zápěstí způsobit vyrážku. Nebo po tričku, které se po dvou vypráních hodí akorát tak jako hadr na podlahu, či po bižuterii, která po pár nošeních zčerná a o kvalitě zpracování a zdravotní nezávadnosti použitých materiálů můžeme přinejmenším pochybovat.

Naštěstí se trend začíná obracet a lidé se vracejí zpět k nakupování kvalitnějšího zboží. Výrazný podíl na tomto trendu mají média, která na nás chrlí informace především o škodlivosti některých látek v potravinách nebo výrobcích určených pro děti. Zákazníci si tak více začínají všímat co kupují a orientují se více na kvalitu a narůstá i poptávka po tzv. handmade výrobcích, tedy ručně vyrobeném zboží.

V tomto článku se zaměřím především na handmade šperky, jelikož toto odvětví je mi nejbližší. Pojďme si tedy shrnout proč nakupovat ručně vyráběné šperky.

Originalita

Každý designér má svůj vlastní „rukopis“, takže pokud už máte alespoň trochu „zkušené oko“, často na první pohled poznáte, kdo daný výrobek vyráběl. Vzhledem k tomu, že výroba šperků z korálků, sutašek a podobných materiálů je velice časově náročná, málokdy jejich designér vyrábí dva stejné šperky. Konkrétně v mém případě hraje velkou roli i lenost. Jednoduše mě moc nebaví vyrábět dva totožné šperky. Minimálně alespoň obměním barvy nebo změním některé detaily. Toto pravidlo nabývá na síle s časovou náročností daného výrobku. Pokud složitý náhrdelník vyrobím za deset hodin, nechci věnovat dalších deset zcela totožnému náhrdelníku. Raději vymyslím něco nového, co mě zase posune o kus dál, aby byly moje šperky stále lepší a lepší a každý jedinečný originál. Výjimka ale potvrzuje pravidlo, takže pokud zákaznice potřebuje padesát stejných kanzashi květin jako korsáž pro svatební hosty, ráda je vyrobím.

Pokud si tedy kupujete handmade šperky, ve většině případů máte zcela unikátní originál, který nikdo jiný nemá, což sériová výroba poskytnout nemůže.

Šperky na míru


Určitě to znáte…. Koupíte si nádherné plesové šaty, ale nemůžete k nim sehnat ty správné doplňky přesně podle vašich představ. V takovém případě se vysloveně nabízí si je nechat vyrobit na míru.

Často se na mě zákaznice s tímto požadavkem obracejí. Dokonce i pánové, kteří chtějí takto udělat radost své manželce nebo přítelkyni. Většinou pošlou třeba fotku šatů a společně k nim vymyslíme nějaký šperk, případně už konkrétní představu mají a zašlou rovnou jednoduchý náčrtek a parametry.

Nemusíte se tedy nechat omezovat výrobky sériové výroby. I když jich je na trhu nepřeberné množství, ne vždy najdete najdete „ten pravý“, po kterém toužíte. Můžete si jej nechat jednoduše vyrobit na míru přesně podle svých představ.

Kvalita

Tento bod je poněkud rozporuplný. Na jednu stranu je naše země plná šikovných a talentovaných designérů a výrobců, na druhou stranu je v dnešní době prodej přes internet dostupný takřka každému a handmade výrobky se snaží prodávat spousta lidí. Mnohdy však můžete narazit na výrobky nekvalitní, což může od dalšího nákupu ručně vyrobených výrobků odradit.

Velmi dobře to lze vypozorovat na největším českém handmade prodejním serveru Fler. Můžeme zde nalézt opravdové skvosty, které jsou pečlivě zpracovány z kvalitních materiálů, na druhou stranu se zde objevují výrobky, které někdo jen tak vyzkoušel doma vyrobit, aniž by se pořádně naučil techniku a snaží se takové výrobky nabízet k prodeji, přičemž by spíše měly ležet doma v šuplíku jako nepovedená testovací prvotina. Toto mě docela mrzí, jelikož to vrhá na ručně vyráběné výrobky negativní světlo a spoustu zákazníků to může od dalšího zájmu o handmade odradit. Prodejci by se měli zamyslet nad tím, zda je jejich výrobek dostatečně kvalitní a zda by si jej vůbec sami koupili. Já se například držím hesla „Co bych sama nenosila, to neprodávám.“ Kladu důraz na precizní zpracování i kvalitu použitých materiálů. Je důležité, aby výrobek dělal zákazníkovi radost a dlouho mu vydržel.

A jak dle mého názoru vypadá takový nekvalitní a naopak kvalitní výrobek? Na zmiňovaném Fleru jsem namátkou vybrala několik výrobků pro srovnání. Pokud tento článek náhodou čtou autoři těchto výrobků, neberte si to prosím nikterak osobně, vybrala jsem je opravdu namátkou.

Takto prosím NE, takto ANO......


Ozdoba na krk

Foto: Jitule81; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/ozdoba-na-krk-6610199

Cena: 6 Kč


Adularia

Foto: Lillian Bann; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/adularia-7098519

Cena: 6 549 Kč


sukýnka od strýčka Yettyho... vel.M-L

Foto: A.krimk.A; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/sukynka-od-strycka-yettyho-vel-l-1360639

Cena: 144 Kč


FuFu sukně s velkými puntíky a černou spodničkou

Foto: FuFu sukně; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/fufu-sukne-s-velkymi-puntiky-a-cernou-spodnickou-6268145

Cena: 2 499 Kč


Barevná kabelka

Foto: innael; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/barevna-kabelka-1025435

Cena: 38 Kč


Trio - Black ¤ Orange

Foto: Swel Bags; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/trio-black-orange-5874974

Cena: 990 Kč


Přívěšek kumihimo Nebeský

Foto: vanité; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/privesek-kumihimo-nebesky-2446220

Cena: 66 Kč


Sedla vážka na kabelku

Foto: noninka; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/sedla-vazka-na-kabelku-2713877

Cena: 266 Kč


Háčkovaná tunika ,šaty SLEVA z 1200

Foto: closeta; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/hackovana-tunika-saty-sleva-z-1200-2672058

Cena: 299 Kč


Light Ivory

Foto: SeeChic!; zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/light-ivory-7060413

Cena: 13 308 Kč

Cena

Cena handmade výrobků je věčným tématem. Řeší se neustále mezi samotnými výrobci na různých fórech a řeší ji často i zákazníci. Musím říct, že při sledování konkurence málokdy vidím, že je cena „přestřelená“. Jsou to zatím pouze jednotky případů, kdy jsem se s tím setkala. Běžně ale narážím na ceny velmi podhodnocené, což je právě i nejčastěji rozebíráno mezi prodejci na zmiňovaných diskuzních fórech.

Dle mého názoru se podhodnocenými cenami částečně trh handmade degraduje. Občas se setkávám s dotazy typu: „Proč máš ty náušnice za 700 Kč, když támhle paní na Fleru má podobné za 150 Kč?“ Po srovnání mých náušnic a náušnic oné paní zjišťuji, že na první pohled opravdu vypadají podobně, tak začnu počítat…. Materiál na náušnice odhadnu na 70 Kč, přece jenom jsou tam i Swarovski rivoli, a to se při odhadování ceny držím při zemi a počítám to dle velkoobchodních cen za které sama nakupuji. Tento typ náušnic už mám poměrně „zmáklý“ a jeden takový pár udělám za dvě hodinky…..a ejhle…. Opravdu je prodává za 150 Kč? Provize Fleru je 11%, tudíž z těch 150 Kč jí zbude 135 Kč, 70 Kč zaplatila za materiál, takže to máme 65 Kč…moment….65 Kč za 2 hodiny práce? 32,5 Kč za hodinu? A to ještě nemáme započítány daně (ale v tomto případě jsem u paní nedohledala IČ, takže asi nedaní), čas strávený focením a vkládáním zboží, chozením s balíčky na poštu, náklady na vybavení (časem je potřeba koupit nový foťák, počítač, internetové připojení se taky musí z něčeho platit, …), náklady na propagaci, reklamu, obalový materiál a taky nějaký ten zisk.

Pro zjednodušení pominu všechny ostatní náklady a budu počítat s 32,5 Kč na hodinu. To je 260 Kč za 8 hodin práce. Pokud by pracovala pouze v pracovní dny v roce 2015, tak to máme 65 260 Kč za rok, tedy 5 438 Kč za měsíc. A to ještě v případě, že všechno co by vyrobila, by taky prodala. Pokud by tato paní podnikala jako OSVČ, musela by platit minimální odvody na sociální a zdravotní. Pokud si to dám do daňové kalkulačky při danění paušálem, což je v tomto případě výhodnější, a jako náklady na materiál nastavím 25 000 Kč za rok (což je ještě málo, když si vezmu, že v případě náušnic za prodejní cenu 150 Kč tvořil skoro polovinu této ceny pouze materiál), tak mi vyjde, že paní nevydělá absolutně nic, naopak bude za každý měsíc 385 Kč v mínusu. A to připomínám, že jsem k tomu nezapočítala další výše zmiňované výdaje, započítaný je pouze materiál. Má takovýto prodej tedy smysl?

Je to smutné, ale je to tak. Někteří lidé si opravdu své práce neváží a degradují tím svým způsobem práci ostatních. Náušnice byly hezky zpracované, takže pro které se asi zákazník rozhodne? Hezké za 150 Kč nebo stejně hezké za 700? Zákazník většinou nevidí, že ty levnější jsou vyrobeny bez zisku, v podstatě jako charita za pomyslnou misku rýže (v případě podnikání ani to ne), ale spíš jej napadne, že jiní prodejci mají cenu nadhodnocenou, když vidí, že to jde i takto levně.

Ve svém širším okolí znám několik prodejců, kteří prodávají takto pod cenou. Jejich argumentem nejčastěji bývá to, že je jim trapné nastavit cenu výš, že by se to za vyšší neprodalo, nebo že to dělají pouze pro radost a nechtějí na tom vydělávat.

Ale co naplat, je potřeba se nad tím povznést a pousmát, vše si dobře spočítat a dál prodávat za adekvátní ceny. Však on si kvalitní výrobek vždy najde zákazníka, který jej ocení. Krásně je cenotvorba popsaná například v tomto článku: http://navolnenoze.cz/blog/handmade/. Zde jsem při své cenotvorbě také hledala inspiraci. Určitě tento článek dobře poslouží i jako osvěta pro nakupující, kteří si mnohdy neuvědomují rozdíl mezi kvalitní ruční prací a velkovýrobou v Číně a očekávají srovnatelnou cenu.

Suma sumárum

Handmade výrobky určitě stojí za to. Jsou to originální výrobky s duší, které byly vyrobeny s láskou a péčí, jelikož když někdo handmade zboží vyrábí, musí ho to zaručeně bavit. Bez toho to asi nejde. V každém výrobku nechá tvůrce kousek sebe a zákazník tak má možnost vlastnit jedinečný kousek.